top of page
Search
bemerflora1002

Segédanyag szülőknek/ gondviselőknek a koronavírussal (covid-19) való családi megküzdéshez

A segédanyagot a The National Child Traumatic Stress Network (NCSN) állította össze

Magyar fordításban segédkezett: Pál Kata Dorottya, Barnabás Helga, Patassy Dávid

2020. 03. 14.


Tájékoztató:

A Koronavírussal (COVID-19) kapcsolatos információk gyorsan változnak, hiszen napról napra új részletek merülnek fel, új intézkedések lépnek érvénybe. A helyzettel kapcsolatos fontos információkról való tájékozódás és felkészülés által csökkenthetjük a stresszt és az esetlegesen fellépő szorongást. Ez az anyag segít végiggondolni, hogy a járvány nagyobb fokú terjedése hogyan érintheti a családunkat – mind fizikai és érzelmi szinten – illetve, hogy ilyen helyzetben hogyan tudjuk támogatni a családunkat a megküzdésben.


Mit érdemes tudni

• A koronavírusok egy nagy víruscsalád, amelyek különféle megbetegedéseket okoznak a megfázástól a súlyosabb betegségekig.

• A COVID-19 egy új koronavírus-törzs által okozott betegség, amelyet korábban embereknél még nem azonosítottak. COVID-19 egy légzőszervi megbetegedés, amely főként emberről-emberre terjed.

• Jelenleg nincs védőoltás, illetve konkrét kezelés ellene, így a legjobb védekezés a fertőzésnek való kitétel elkerülése.

• Eddigi kutatási eredmények alapján a gyermekek esetén kisebb az esélye a fertőzésnek, a kutatások és más országok adatai a gyermekek körében nem számoltak be a betegség súlyos kimenetelének kockázatáról.

• A más – súlyosabb – betegségben szenvedő gyerekek esetén a betegségnek más rizikója lehet, ebben az esetben érdemes egyeztetni a gyermek kezelőorvosával.

• Alapvetően a betegség azonban nem a gyermekekre nézve veszélyes, ennek megfelelően a gyermekek részére az általános óvintézkedések betartása javasolt. A vírus terjedésének megakadályozása céljából a WHO ajánlásai mentén többféle központi intézkedés van jelenleg is érvényben, amelyek célja a vírus terjedésének visszaszorítása, lassítása és a veszélyeztetett idős populációnak a védelme.


FELKÉSZÜLTSÉG


1. Információ és kommunikáció

• Válassza ki, hogyan, milyen forráson keresztül fog lépést tartani a COVID-19 koronavírussal kapcsolatos gyorsan változó információkkal!

A gyorsan változó egészségügyi, járvány helyzetek esetén, mint a mostani, sok téves vagy csak részben helytálló információ juthat el hozzánk, melyek növelhetik a stresszt és összezavarodottságot, hogy mit is kellene tenni. Érdemes kiválasztani néhány megbízható forrást, melyről tájékozódhatunk:

https://koronavirus.gov.hu/

https://www.nnk.gov.hu/index.php/lakossagi-tajekoztatok/koronavirus https://unicef.hu/koronavirus/

• Tervezze meg, hogyan beszélnek a COVID-19 koronavírusról a családjában, és beszéljenek is erről a gyerekekkel. A beszélgetés mindenképpen tartalmazza a következőket: Mi a jelenlegi helyzet? Mit jelent ez ránk nézve? Mik az esetleges veszélyek? (Eloszlatni a gyermekek kétségeit, figyelembe véve azonban, hogy ne ébresszünk bennük félelmet.) Megelőzéssel kapcsolatos lépések, mind közösségi, mind egyéni szinten! Mik azok a lépések, melyeket a családból mind meg tudunk tenni?

• A családi beszélgetésre egy kényelmes, otthonos helyen kerüljön sor, ahol mindenki részt tud venni a megbeszélésben, és tud kérdést feltenni, véleményt megfogalmazni. Érdemes a kisebb gyerekekkel esetleg külön beszélni erről, hiszen akkor a beszélgetést lehet az ő nyelvezetükhöz igazítani, és jobban át lehet beszélni a specifikus félelmeket, tévképzeteket, melyek bennük vannak.


2. A vírus rizikójának csökkentése– Higiénia, orvosi ellátás és felszerelések

• Minden családtag ügyeljen a megelőző cselekvések betartására: rendszeres kézmosás – minimum 20 másodpercig szappannal és vízzel (kisebb gyerekeknél adhatunk instrukciót, hogy addig, míg egy dalt elénekel) amennyiben nem lehetséges a kézmosás: alkoholos kézfertőtlenítő használata (amely legalább 60% alkoholt tartalmaz), beteg emberekkel való közvetlen kontaktus kerülése, tüsszentés, köhögés esetén az arc, száj, orr eltakarása zsebkendővel, vagy a könyökhajlatba, alapvető egészségügyi készletek kéznél tartása (például szappan, kézfertőtlenítő, zsebkendő, lázmérő), illetve alapvető gyógyszerek megléte.


REAKCIÓ


A COVID-19 koronavírussal kapcsolatos stresszel való megküzdés


1. Információ és kommunikáció

• A jelenlegi helyzet és érvényben lévő intézkedések figyelemmel követése.

• Amennyiben szükség van rá, a családtól, barátoktól lehet segítséget kérni. Fontos a velük való kapcsolat fenntartása, az érzelmi támogatás online kommunikációs eszközökön keresztül.

• Fontos az informálódás, azonban a rengeteg híreknek való nagyfokú kitettség helyett, amely pánikot kelthet, szorítkozzunk az elegendő hiteles információra.

• Kövesse figyelemmel és limitálja a gyermeke média és közösségi média használatát is! Adja a tudtára, hogy bármilyen hírrel találkozik, amiről szeretne beszélni, Önhöz fordulhat. Mindenképpen beszéljék át, milyen információkkal találkozott a gyermek!

• A gyerekeket a jelenlegi helyzetben azáltal tudjuk támogatni, ha bátorítjuk őket arra, hogy kérdezzenek, illetve segítünk nekik megérteni a jelenlegi helyzetet.

• Beszéljenek a helyzettel kapcsolatos érzéseikről, azokat elfogadva!

• Segítsenek számukra kifejezni az érzéseiket rajzolás és egyéb tevékenységek által!

• Tisztázzák a vírussal kapcsolatos téves információkat, és azt is, hogy nem minden felsőlégúti megbetegedés koronavírus, érdemes elmagyarázni, például milyen tünetekkel jár a koronavírus a megfázással szemben.

• Legyenek elérhetőek a gyermek számára, és türelmesek hozzá!

• Rendszeresen térjenek vissza a témára változás esetén, illetve ha úgy látják nyomasztja a gyermeküket a helyzet! FONTOS: A vírus elterjedése esetén stigmatizáció és elutasítás léphet fel azok felé a személyek felé, akik fertőzött területen élnek, onnan jönnek vissza, illetve valamilyen más, de hasonló tünetekkel (például köhögéssel) járó betegségben szenvednek. Ezeknek a helyzeteknek a tisztázása fontos!


2. Ütemezés és tevékenységek

• Próbáljon meg a családjában, főként a gyerekeknél egy konzisztens ütemtervet tartani a felkelés, napközbeni otthon tanulás, étkezések, szabadidő, lefekvés kapcsán. A jelen helyzetben is lehet egyfajta napi ritmust bevezetni, hasonlót, mint amit az iskola adna.

• Hagyjon időt magának és családjának az olyan tevékenységekre, amelyek az ilyen stresszes szituációkban felvidítják: nézzenek közösen filmet, játszanak társasjátékot, sportoljanak közösen.

• Olyan érzelmek mint a magány, unalom, félelem, szorongás, stressz, pánik, normál reakciók egy ilyen stresszel teli szituáció esetén.


3. Higiénia és orvosi ellátás

• Találja meg a módját, hogy a gyerekeit a megfelelő higiénia betartására ösztönözze (kisebbekkel készíthetnek rajzokat a családi szokásokról; választhatnak a kézmosáshoz dalt, ami körülbelül olyan hosszúságú, mint a kézmosásra szánt idő)!

• Érdemes bevonni a gyerekeket a házimunkába, takarításba, hogy ezen keresztül is érezzék a higiénia fontosságát!

• Erősítsék meg a gyerekeket, hogy amennyiben betegek lesznek a doktor segít nekik! Fontos hangsúlyozni, hogy attól, hogy köhög vagy tüsszög valaki, és lázas még nem biztos, hogy COVID-19 koronavírusa van.


4. Önmagunkkal való törődés és megküzdés

• A hétköznapi tevékenységek átalakítása úgy, hogy azok alkalmazkodjanak a jelenlegi helyzethez, és figyelembe vegyék, mi teljesíthető most.

• Az elvárások és prioritások átértékelése úgy, hogy jobban fókuszáljunk arra, mi ad értelmet, elégedettséget számunkra. Hagyjon magának és gyermekének kis „szüneteket”, amikor elszakad, eltávolodik a stresszes szituációtól!

• Próbálja meg az automatikus negatív gondolatokat, önmagának ártó állításokat kontrollálni, és helyettesíteni hasznosabb gondolatokkal, melyek inkább segítségünkre vannak ilyen helyzetben.

• Tartsa emlékezetében, hogy mivel Ön szerepmodell a gyermekei számára, így ebben a helyzetben a stresszel való megküzdésben is szerepmodell számukra. Ahogyan kezeli a stresszel teli szituációt, hatással van arra, ahogyan gyermekei kezelni tudják saját aggodalmukat.

• Amennyiben a családjában előfordul súlyosabb megbetegedés vagy haláleset a járvány következtében, igyekezzenek megtalálni a módját, hogyan tudják egymást támogatni: támaszkodjon nyugodtan családjára és barátaira, beszéljen velük a veszteségéről; azonban inkább online kommunikációs formát használjon, keressen segítséget (professzionálisat és/vagy vallásit) támogatást.


SEGÍTSÜNK A GYEREKEKNEK MEGKÜZDENI


A gyermekek életkorukból adódóan más és más módon reagálhatnak a kialakult helyzetre. Az alábbi táblázatban mutatunk néhány példát:






TOVÁBBI SEGÍTSÉG


Amennyiben Önnek vagy gyermekének további segítségre van szüksége a jelenlegi helyzettel való megküzdéshez, mindig van hova fordulni!

• A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány ingyenesen hívható telefonszáma, amely 24 órában fogadja:

- gyerekek és fiatalok hívásait 24 éves korig: (előhívószám nélkül) 116-111

-24 év feletti felnőttek részére: (előhívószám nélkül) 116-123

• A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány fiataloknak szánt tippjeit itt találják: https://www.instagram.com/kekvonal/

• Iskolapszichológus felkeresése


Ingyenesen hívható zöld számok:

06-80-277-455

06-80-277-456














9 views0 comments

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page